• Islahiye http://www.booked.net
    +35°C

Haberler

NEFES KREDİSİ KOBİLERE NEFES ALDIRACAK

  • 29.04.2020
  • islahiye
İSTO YÖNETİM KURULU BAŞKANI SELAHATTİN TÜRKMEN
DENİZBANK İSLAHİYE ŞUBESİ MÜDÜRÜ BİLAL OKTAY YILDIRIM
- “NEFES KREDİSİ FİNANS SORUNU YAŞAYAN KOBİLERiMİZE BU SÜREÇTE NEFES ALDIRACAK”
- “KREDİDEN FAYDALANAN İŞLETMELER GERİ ÖDEMELERE 2021 YILINDAN İTİBAREN BAŞLAYACAK”
 
İSLAHİYE TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI SELAHATTİN TÜRKMEN  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, 365 Oda ve Borsanın katkılarıyla, finansman sorunu yaşayan işletmelere yönelik ‘Nefes Kredisi’ uygulamasının yeniden devreye alındığını açıkladı.
Nefes Kredisi için gerekli imzaların TOBB ve Denizbank arasında atıldığını belirten başkan Türkmen, 7’nci defa uygulamaya alındığını belirterek KOBİ’lere yönelik uygulamaya alınan Nefes Kredisine, Denizbank’ın aracılık edeceğini, Kredi Garanti Fonunun (KGF) ise hazine desteğiyle kefalet sağlayacağını ifade etti.  TOBB, oda ve borsaların tüm kaynaklarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan Nefes Kredisi’nde 2020 yılının tamamen ödemesiz geçeceğini vurgulayan Türkmen, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
TOBB öncülüğünde başlatılan Nefes Kredisi uygulaması bu zorlu süreçte özellikle finansman noktasında sorun yaşayan tüm işletmelerimize katkı sağlayacak.  Cirosu 3 milyon TL altında olan tüm oda  üyesi işletmeler yararlanabilecekler. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile KGF arasında imzalanan protokol gereğince 3 Milyon TL ve altında cirosu olan işletmeler azami 50 bin TL kredi kullanabilecekler. 2020 yılında ana para ve faiz ödemesi olmayacak olan kredi 2021 yılından itibaren 12 eşit taksitle geri ödenecek. Yıllık faiz oranı yüzde 7,50 olarak gerçekleşecektir.
Bu bağlamda devletimizin ekonomi kurmaylarına, zor günlerde elini taşın altına koymaktan hiçbir zaman imtina etmeyen, iş dünyamızın sorunlarının çözümü noktasında büyük bir özveriyle çalışan TOBB Başkanımız Rifat Hisarcılıoğlu ile nefes kredisiyle KOBİ’lerimize can suyu taşıyan KGF ve Denizbank yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.
DENİZBANK İSLAHİYE ŞUBESİ MÜDÜRÜ BİLAL OKTAY YILDIRIM
DenizBank, Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığımızca açıklanan, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, KOBİ’lere düşük faizli kredi sağlamak için hayata geçirilen ‘TOBB Nefes Kredisi’ projesinde katılımcı banka olarak yer aldı.
Banka, bu hassas süreçte elini tekrar taşın altına koyarak, TOBB ve KGF desteğinde yıllık yüzde 7,5 faiz oranı ile kredi kullandırıp, KOBİ’lere nefes aldıracak. Kredinin, 2020 senesinde 6 ila 8 ay anapara ve faiz ödemesi olmayacak, geri ödemesi ise 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacak.
KOBİ’lerin ülke ekonomisine sağladığı katma değerin bilinciyle, esnafın ve küçük işletmelerin ihtiyaçlarına kolay, hızlı ve uygun maliyetle çözüm sunmayı öncelikleri arasında gören DenizBank, bu amaçla TOBB öncülüğünde yeni bir anlaşmaya imza attı.
Cazip vade ve oranlarıyla geçtiğimiz senelerde KOBİ’lere can suyu olan TOBB Nefes Kredisi yeniden hayata geçirilirken, önceki iki projede de yer alan DenizBank, bu kez de katılımcı banka oldu.
TOBB ve KGF ile yapılan iş birliği kapsamında; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsa üyesi olan KOBİ’lere özel, 2020 yılında 6 ila 8 ay süreyle anapara ve faiz ödemesiz, 2021 yılında ise aylık ödemeli 12 eşit taksitli ve yüzde 7,5 yıllık faiz oranıyla NEFES Kredisi sunulacak.
NEFES KREDİSİ KOBİLERE NEFES ALDIRACAK